Jaskinia Bielska

Jaskinia Bielska, czyli podróż do wnętrza ziemi

Wracając ze Szczyrbskiego Jeziora trafiłem na Jaskinię Bielską, która została odkryta w 1881 roku. Sama jaskinia jest bardzo duża. Korytarze rozpościerają się na długości 3641 m w poziomie i 160 m w pionie. W środku jest zimno a czasem pojawia się lód. Wchodzimy?

Do zwiedzania w samej jaskini do dyspozycji jest około 1135 m korytarzy o przewyższeniu 125 m. Pierwotne wejście do jaskini znajduje się na wysokości 972 m n.p.m. Jest to długi komin, którym Juliusz Husz i Johann Britz z synem dostali się do niej po raz pierwszy. Wcześniej przed nimi nikt nie miał odwagi zejść na dół.

Obecne wejście znajduje się na wysokości 890 m n.p.m. Zbudowany został sztuczny przekop do samej jaskini. Dodano również sztuczne oświetlenie, poręcze, betonową posadzkę oraz ponad 800 stopni do pokonania. Wycieczka z przewodnikiem słowackim trwa ponad godzinę.

W środku puszczana jest polska narracja dzięki czemu można bez problemu zrozumieć o czym opowiada przewodnik. Jednym z ciekawszych miejsc w jaskini jest sala koncertowa. Jest to ogromna pieczara z jeziorkiem. Odbywają się w niej czasem prawdziwe koncerty.

W środku znajdziemy również sporo małych jeziorek. Żyją w nich sporo małych skorupiaków - głębinówka ślepa (Bathynella natans). W jaskini żyje również sporo nietoperzy. Niestety nie udało mi się ich spotkać.

Temperatura powietrza w jaskini waha się od -2°C do 6°C. Wybierając się do środka warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Jaskinia charakteryzuje się bardzo pięknymi naciekami w różnych odcieniach, ogromnymi stalaktytami i stalagmitami. Spotkamy tam również sporo jeziorek i kominów. Jaskinia Bielska to naprawdę piękne miejsce w środku ziemi.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą, znajduje się miasto Dzierżoniów, a tuż obok Bielawa. Dwa bardzo urokliwe miasteczka, leżące u podnóża Gór Sowich. Zwiedzanie Dzierżoniowa zacząłem w nocy, w deszczu. A celem całej wycieczki było odszukanie napisu na wieży widokowej w Bielawie.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]