Kuc islandzki co koniem chcia艂 zosta膰
Kolejnym po owcach bardzo wa偶nym dla 偶ycia Islandczyk贸w zwierz臋ciem jest kuc. Zosta艂 on wyhodowany na Islandii i podobnie jak owce bardzo dobrze przystosowa艂y si臋 do warunk贸w panuj膮cych na wyspie.
Zwierz臋ta te 偶yj膮 bardzo d艂ugo i s膮 wytrzyma艂e na panuj膮ce warunki atmosferyczne. Wykorzystuje si臋 je nadal do tradycyjnych prac gospodarczych oraz rekreacji i wy艣cig贸w. Przywiezione zosta艂y przez Wiking贸w na prze艂omie IX i X wieku. Od tamtej pory prowadzona by艂a selektywna hodowla, kt贸ra doprowadzi艂a do powstania island贸w.
Zwierz臋ta te maj膮 podw贸jne ow艂osienie, podobnie jak owce, kt贸re pomaga im przetrwa膰 surowe zimy na Islandii. Rasa ta r贸wnie偶 nie wymaga du偶ej ilo艣ci jedzenia. Jest to bardzo przydatna cecha, zw艂aszcza kiedy 艂膮ki pokryte s膮 py艂em wulkanicznym. Na Islandii zdarza si臋 to bardzo cz臋sto, co utrudnia dost臋p dla zwierz膮t do pokarmu przez wiele miesi臋cy.
Dob贸r naturalny by艂 r贸wnie偶 bardzo wa偶ny podczas tworzenia si臋 rasy kuca islandzkiego. Surowy klimat, zimno oraz g艂贸d spowodowa艂, 偶e wiele s艂abych 藕rebak贸w nie przezywa艂o. W latach 1783 i 1784, oko艂o 70% koni w Islandii zosta艂o zabitych przez popi贸艂 wulkaniczny, zatrucia i g艂贸d po wybuchu Lakag铆garw. Erupcja trwa艂a osiem miesi臋cy, pokryte zosta艂y setki kilometr贸w kwadratowych ziemi law膮 a wiele rzek zmieni艂o sw贸j kierunek lub zosta艂y wysuszone.
Islandzkie prawo zabrania importowania koni do kraju, a te kt贸re zosta艂y wywiezione nie mog膮 ju偶 powr贸ci膰. Dzi臋ki temu kuce praktycznie nie choruj膮.
Wiele rejestr贸w oraz hodowc贸w odnosi si臋 do kuc贸w islandzkich jako koni.