Nowy sarkofag w Czarnobylu
W dniu 26 kwietnia 1986 w bloku energetycznym numer 4 elektrowni atomowej w Czarnobylu dochodzi do awarii reaktora j膮drowego. Wybuch wodoru, po偶ar oraz rozprzestrzenienie si臋 substancji promieniotw贸rczych zmieni艂o okolice elektrowni na zawsze.
Wyjazd do zamkni臋tej zony by艂 dla mnie marzeniem. Marzeniem tak silnym, 偶e wraca si臋 do niego po czterech latach. Co zmieni艂o si臋 w strefie przez te lata? Jak wygl膮da poziom promieniowania? Czy nowy sarkofag zosta艂 ju偶 zbudowany? Na szcz臋艣cie znalaz艂em odpowiedzi na te pytania.
S艂awutycz (ukr. 小谢邪胁褍褌懈褔)
Pierwszy rozdzia艂 tej opowie艣ci zaczyna si臋 w mie艣cie pracownik贸w elektrowni, kt贸re zosta艂o zbudowane po awarii. Centrum miasta jest przyk艂adem socrealizmu. Oddalaj膮c si臋 od niego mo偶emy zauwa偶y膰, 偶e architektura wygl膮da bardzo specyficznie w poszczeg贸lnych cz臋艣ciach miasta. Kwarta艂y zosta艂y zaprojektowane zgodnie z jednym ze styl贸w republik ZSRR.
Z tego w艂a艣nie miejsca rusza elektryczna, eksterytorialna kolejka, kt贸ra wiedzie przez Bia艂oru艣 prawie pod sam reaktor. Rano na jednym z peron贸w ustawia si臋 sporo ludzi, kt贸rzy chc膮 dojecha膰 do pracy do elektrowni. Dojazd trwa oko艂o 50 minut.
Linia kolejowa prowadzi nas przez dzikie i nienaruszone przez cz艂owieka mokrad艂a, lasy, pola oraz rzeki. Wiedzie r贸wnie偶 cz臋艣ciowo przez tereny Bia艂orusi. Przeje偶d偶a r贸wnie偶 przez du偶y stalowy most nad rzek膮 Dniepr.
Poci膮g wje偶d偶a do metalowej hali zrobionej z blachy falistej. Dalej czeka ju偶 tylko kontrola paszport贸w i przepustek. Zazwyczaj udaje si臋 j膮 sprawnie przej艣膰. Spaceruj膮c d艂ugim korytarzem dostajemy si臋 do autobusu, kt贸ry podwiezie pod sam blok elektrowni numer 4 oraz pomnik ku pami臋ci Likwidator贸w.
Pod sarkofagiem
Prace s膮 w toku. Wida膰 jak powstaje nowy budynek sarkofagu. Wielka stalowa konstrukcja rzuca si臋 od razu w oczy. Kiedy zostanie uko艅czony osi膮gnie 108 metr贸w wysoko艣ci oraz 260 metr贸w szeroko艣ci. Wygl膮da naprawd臋 imponuj膮co i robi wra偶enie. Polecam obejrze膰 animacj臋 budowy nowego sarkofagu. Koniec budowy planowany jest na rok 2015.
Teren samej elektrowni jest ogrodzony. Przed bram膮 zarejestrowali艣my promieniowanie na poziomie 2,57 碌Sv/h. Czy to du偶o, czy ma艂o? Wystarczy spojrze膰 poni偶ej na diagram przygotowany przez Krzysztofa Wojciecha Fornalskiego (Autor jest doktorantem w IPJ w 艢wierku).
A jak si臋 ma stary sarkofag? Wytrzyma艂 on naprawd臋 d艂ugo przez tyle lat. Zmiana jak膮 szybko da si臋 zauwa偶y膰 to nowy komin wentylacyjny na dachu sarkofagu. Wkr贸tce znany i rozpoznawalny nam wszystkim stary komin zostanie rozebrany. To ostatni gwizdek, aby zobaczy膰 budynek takim jakim go pami臋tamy.
Czas odwiedzi膰 miasteczko Czarnobyl oraz Prype膰. Ale to ju偶 inny rozdzia艂 tej historii.