Z wizyt膮 w Prypeci
W odleg艂o艣ci oko艂o 3,5 km od elektrowni atomowej znajduje si臋 nowoczesne miasto Prype膰. Zbudowane i zaplanowane od podstaw tak aby jak najlepiej s艂u偶y艂o pracownikom reaktora. W Prypeci znajdziemy basen, lunapark, kino, teatr oraz wiele innych uciech dla zm臋czonych pracownik贸w. Tak by艂o przynajmniej w 1986 roku.
Widok na basen w Prypeci z roku 1996 oraz 2003. Autorem zdj臋膰 jest David McMillan.
Na przestrzeni lat wida膰 bardzo dobrze, jak miasto jest niszczone przez si艂y przyrody. Po ka偶dej zimie woda i l贸d robi膮 swoje. Beton kruszeje, wilgo膰 niszczy meble a natura poch艂ania kolejne cz臋艣ci miasta przykrywaj膮c je krzewami i drzewami.
Dzi艣 Prype膰 jest nazywane miastem widmem. Dla mnie to jeden wielki rezerwat, istna zielona d偶ungla. Po wielu latach natura wr贸ci艂a po swoje. Aleje, na kt贸rych niegdy艣 ros艂y pi臋kne klomby, dzi艣 zarastaj膮 ogromnymi krzakami oraz drzewami. Place, budynki s膮 zas艂oni臋te przez g臋st膮 ro艣linno艣膰.
To co najbardziej mi si臋 podoba w艂a艣nie w Prypeci to przyroda, kt贸ra nie jest niszczona przez cz艂owieka. Spaceruj膮c po mie艣cie mo偶na spotka膰 艣lady lis贸w, dzik贸w, saren oraz niezliczon膮 ilo艣膰 wa偶ek i komar贸w. Te ostatnie bardziej przeszkadzaj膮 w zwiedzaniu miasta ni偶 je uatrakcyjniaj膮.
Jaka jest Prype膰? Zielona i zniszczona. Tak mo偶na to miasto okre艣li膰. Przez ostatnie lata bardzo si臋 zmieni艂a. Zaros艂a. Drzewa i krzewy s膮 wsz臋dzie. Czasem s膮 tak g臋ste, 偶e dotarcie do klatki schodowej dowolnego mieszkania jest bardzo utrudnione.
Jednym z ciekawszych miejsc do jakiego warto si臋 wybra膰 jest miejski szpital. Znajdziemy tam sale po艂o偶nicze, operacyjne a nawet kartoteki pacjent贸w. Fiolki z lekami stoj膮 nadal na p贸艂kach a w piwnicy mo偶na znale藕膰 ubrania stra偶ak贸w, kt贸rych przywo偶ono do szpitala w wyniku oparze艅 od po偶aru.
Fabryka Jupiter
Kolejnym wa偶nym zwiedzenia punktem w Prypeci s膮 zak艂ady Jupiter. Dzia艂a艂y one do dnia wy艂膮czenia 3 reaktora, czyli do roku 2000. Czym one si臋 zajmowa艂y? Oficjalnie produkowane tam by艂y cz臋艣ci zamienne do radiomagnetofon贸w. Tylko pytanie dlaczego w zak艂adach na 艣cianie mo偶na znale藕膰 napis m贸wi膮cy o konieczno艣ci przej艣cia kontroli dozymetrycznej?
Tak naprawd臋 Fabryka Jupiter zajmowa艂a si臋 gospodark膮 odpadami promieniotw贸rczymi. Zak艂ady zajmowa艂y si臋 odzyskiwaniem plutonu ze zu偶ytego paliwa z reaktora. Wiele pi臋ter jest zablokowanych solidnymi drzwiami, w kt贸rych wida膰 tylko malutkie okienko do okazywania przepustek. Labirynty klatek schodowych, przebieralnie z prysznicami oraz skrzynie zaadresowane do instytutu bada艅 j膮drowych w Dubnej (ros. 袛褍斜薪邪), zapewne by艂y niezb臋dne do produkcji radiomagnetofon贸w .
Czerwony Las
Czerwony a tak naprawd臋 to Zrudzia艂y Las jest owiany tajemnic膮. Mo偶na o nim przeczyta膰 sporo bajek jak to, 偶e 艣wieci艂 w nocy na czerwono, 偶e znajduj膮 si臋 tam powykr臋cane drzewa itp. A jak to wygl膮da naprawd臋? Przez teren czerwonego lasu przeje偶d偶a艂em sporo razy i ani razu dozymetr nie zapika艂. Las ko艅czy si臋 w okolicy znaku Prype膰 1970.
Drzewa w wyniku promieniowania cieplnego straci艂y swoje li艣cie w czasie po偶aru reaktora w Czarnobylu. Na ten teren spad艂o sporo materia艂u promieniotw贸rczego, wi臋c postanowiono las wyci膮膰 i zakopa膰 pod ziemi臋. Jak si臋 potem okaza艂o by艂o to zupe艂nie bezsensowne, gdy偶 radioaktywny popi贸艂 znalaz艂 si臋 bli偶ej w贸d gruntowych.
Sam膮 Prype膰 r贸wnie偶 pr贸bowano uratowa膰 i nawet rozwa偶ano powr贸t mieszka艅c贸w. Jesieni膮 1986 roku domy zosta艂y umyte w okolicy Fujiyamy za pomoc膮 sikawek stra偶acki. Obni偶a艂o to poziom promieniowania ponad dziesi臋ciokrotne.