Atomowe bociany w Czarnobylu

Atomowe bociany w Czarnobylu

Czarnobylska Elektrownia Jądrowa kojarzy się nam z miastem Czarnobyl, które znajduje się około 18 km od samego reaktora. Elektrownia wzięła nazwę od największego miasta w jej okolicy, które zawdzięcza roślinie o tej samej nazwie porastającej pola uprawne tamtych okolic w XIX wieku. Przed samą katastrofą w wiosce mieszkało około 15 tyś ludzi. Obecnie możemy spotkać ich około 2000 - 3000. Głównie są to pracownicy różnych agencji, przewodnicy i naukowcy, żołnierze.

Atomowe bociany w Czarnobylu

Nie mieszkają oni tutaj na stałe. Ukraina zezwala na przebywanie na terenie strefy zamkniętej na okres 3 miesięcy w ciągu roku. Średnio co dwa tygodnie wyjeżdża jedna ekipa pracowników i jest zastępowana przez nową. Możemy też spotkać mieszkańców, którzy nie potrafili pogodzić się z przymusową ewakuacją.

Po awarii zostało wysiedlone około 65 wsi oraz inne miejsca (pojedyncze gospodarstwa), gdzie przebywali głównie rolnicy. Część z tych osób, głównie starsi, wróciła w swoje rodzinne strony. Przebywają tam troszkę nielegalnie.

Pomnik Trąbiącego Anioła

W centrum miasta możemy obejrzeć pomnik Trąbiącego Anioła jako nawiązanie do Apokalipsy Św. Jana i spadnięcia płonącej gwiazdy na świat. Nawiązuje on do katastrofy elektrowni. Obok pomnika znajduje się alejka z wypisanymi nazwami wszystkich wysiedlonych miejscowości. Na jej początku znajduje się również betonowy pomnik, który jest mapą zaznaczonej strefy z miejscami na znicze, które zostały ułożone tak by pokazywać gdzie znajdowały się wyludniane wsie.

Atomowe bociany w Czarnobylu

Na samym końcu alejki znajduje się specjalna skrzynka pocztowa również z nazwami miejscowości. Do odpowiedniej skrzynki ludzie, którzy tutaj wracają, wrzucają koperty z nazwiskami i adresami osób, z którymi utracili kontakt w wyniku przesiedleń. Poczta czarnobylska stara się odszukać te osoby i bez żadnych opłat wysyła list.

Atomowe bociany

W Czarnobylu warto jeszcze spojrzeć na piękne, kolorowe malunki na ścianie. Zobaczymy na nich reaktor oraz osiedlające się bociany. Kolejne obrazy pokazują wybuch reaktora i uciekające, spłoszone ptaki. Bociany mają symbolizować ludzi, którzy musieli wyemigrować ze swoich gniazd, ale mają nadzieją na powrót do swoich rodzinnych stron.

Atomowe bociany w Czarnobylu

Cerkiew św. Eliasza w Czarnobylu jest obecnie jedynym tego typu obiekt działający na terenie zamkniętej zony. W okolicy znajdziemy również wiele porzuconych drewnianych domostw i gospodarstw, rozpadających się i zarośniętych.

Czarnobyl to piękne miasto, w którym możemy przespać się w lokalnym hotelu i zjeść obiad na stołówce.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Nowy sarkofag w Czarnobylu

Nowy sarkofag w Czarnobylu

W dniu 26 kwietnia 1986 w bloku energetycznym numer 4 elektrowni atomowej w Czarnobylu dochodzi do awarii reaktora jądrowego. Wybuch wodoru, pożar oraz rozprzestrzenienie się substancji promieniotwórczych zmieniło okolice elektrowni na zawsze.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]