Jacht na skale

Awarie IT zdarzają się każdemu

Od paru godzin trwa awaria komunikatora internetowego Slack. Kilka tygodni temu, nie można było korzystać z usług firmy Google, a jeszcze wcześniej spora część Internetu nie działała z powodu awarii usług Cloudflare. Czy to możliwe, że usługi w chmurze są niedostępne?

Spis treści

Niedostępność systemu informatycznego jest rzeczą naturalną i powinniśmy się do niej przyzwyczaić niż wierzyć w zapewnienia marketingowe, że usługi w chmurze działają non stop.

Każde zepsute urządzenie techniczne działa poprawnie w obecności wykwalifikowanego personelu naprawczego.

Musimy być przygotowani na takie rzeczy jak awarie w serwerowniach, zalania czy pożary, które mogą zniszczyć całą naszą infrastrukturę serwerową.

Dlaczego systemy IT są niedostępne?

Strona internetowa nie musi być zawsze dostępna, a co więcej ma wiele powodów ku temu aby nie działać. Aktualizacja oprogramowania samego serwisu, infrastruktury serwerowej to jeden z głównych przyczyn planowanych niedostępności. Tego typu przerwy w działaniu nie są incydentami, wręcz są czymś pożądanym.

Kolejną przyczyną są incydenty, które mimo zapewnieniu wysokiego SLA w infrastrukturze, dopuszczają pewną niedostępność. Są to wszelakiego rodzaju awarie związane z błędami w oprogramowaniu, zwiększonym i nieprzewidzianym ruchu na stronie lub uszkodzeniem elementów infrastruktury. Źródłem tych incydentów są problemy.

Spokojnie to tylko awaria!

Gaszenie pożarów, czyli rozwiązywanie incydentów jest stałym elementem pracy z systemami informatycznymi. Teoretycznie można przygotować taki system IT, który jest odporny na incydenty oraz problemy, ale koszta jego wdrożenia i utrzymania będą kosmicznie duże.

Z praktycznego punktu widzenia, lepszym rozwiązaniem jest oszacowanie i przyjęcie strat związanych z incydentem w stosunku to kosztów poniesionych, aby tej awarii uniknąć. Przykładem takim może być sklep internetowy działający w oparciu o serwer hostingowy, którego koszt roczny wynosi 200 zł. Jeżeli w ciągu miesiąca na takim sklepie zarabiamy 50 zł, to awaria serwera trwająca ponad godzinę, jest tańsza niż zakup serwerów o większej dostępności.

Natomiast jeżeli na sklepie w ciągu godziny robimy obrotu na 10000 zł, to przestój trwający nawet 30 minut, jest dla nas kosztowny. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zakup infrastruktury serwerowej dużo droższej, o zwiększonej dostępności.

Więcej na temat systemów o wysokim SLA dowiesz się z mojego wykładu na konferencji PHPCon Poland 2019.

Incydent czy problem?

Awarie możemy podzielić na incydenty oraz problemy. Klasyfikację taką przyjmuje się w ITIL (ang. Information Technology Infrastructure Library). Mimo, że ten zestaw praktyk wymyślono w latach 80. XX wieku, nadal ma zastosowanie do obecnej rzeczywistości.

Incydent to nieplanowane przerwanie świadczenia usługi lub niepowodzenie składnika usługi, który jeszcze nie wpłynął na usługę. Awaria terminala płatniczego w jednym ze sklepów, w godzinach jego pracy jest incydentem. Dochodzi do przerwania świadczenia usługi płatniczej. Gdyby taka sytuacja miała miejsce poza godzinami otwarcia sklepu, nie będzie klasyfikowana jako incydent.

Również wszelakie prace planowe, prace konserwacyjne w godzinach świadczenia usługi, nie są klasyfikowane jako incydenty, gdyż nie są nieplanowane.

Incydenty należy rozwiązywać najszybciej jak się da, bez względu na to czy zastosujemy poprawki czy tymczasowe obejście.

Problem jest przyczyną jednego lub więcej incydentów. Celem zarządzania awariami jest zidentyfikowanie problemów, aby w przyszłości nie generowały większej liczby incydentów.

Odwołując się do przykładu z niedziałającym terminalem płatniczym, problemem był błąd w oprogramowaniu tego urządzenia, który powodował jego zawieszenie. Tymczasowym obejściem był restart urządzenia, a poprawką - aktualizacja oprogramowania. Zidentyfikowanie problemu oraz zastosowanie poprawki, gwarantuje że podobne incdydenty nie pojawią się w innych sklepach.

Awarie u największych

Incydenty czy planowane niedostępności zdarzają się każdemu, nawet największemu dostawcy systemów informatycznych. Każdorazowo o problemach związanych z ich usługami informują na specjalnych stronach internetowych, zwanych status page.

Dobrym rozwiązaniem po każdej awarii jest opisanie co było jej przyczyną oraz jak można zapobiegać takim problemom. Bardzo ciekawie opisuje to na swoim blogu Cloudflare. Ciekawym podejściem do awarii było również udostępnienie live streamingu z prac naprawczych systemu GitLab.

Pożar w data center OVH

Przykładem dużej awarii może być pożar w bloku SBG2 serwerowni OVH w Strasburg. Uszkodził on także blok SGB1, a bloki SGB3 i SGB4 zostały wyłączone dla bezpieczeństwa.

Na spalonych serwerach hostowane było ponad 3,6 miliona stron internetowych, w tym niszowe platformy rządowe we Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Firmy trzymające kopie zapasowe na tym samym serwerze lub w tym samym data center, bezpowrotnie utraciły dane. Dlatego tak ważne jest, aby przechowywać kopie zapasowe serwerów w zupełnie innej i niezależnej lokalizacji.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy jesteś dużym czy małym dostawca usług związanych z IT, musisz przygotować się na incydenty oraz uświadomić swoich klientów na ten temat. Przygotowanie raportu z awarii, odszukanie problemu oraz opisanie procedur zabezpieczających przed ponownym jej wystąpieniem jest wręcz obowiązkowe.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]