Borne Sulinowo - Dom Oficera

Borne Sulinowo - Dom Oficera

Pytając od zejście nad jezioro Pile w Bornym Sulinowie powiedziano mi, że mam skręcić w prawo za Okrąglakiem. Dom Oficera zbudowano w latach 1934 - 1936 przez Niemców. Służył on jako szkoła artylerii armii niemieckiej Wermachtu. Znajdowało się tam również kasyno oficerskie. Budynek służył do szkolenia oficerów i podoficerów jednostek pancernych generała Heinza Wilhelma Guderiana.

W latach 1945 - 1992 budynek dostał się pod władze Radzieckie. Określano go mianem Garnizonowy Dom Oficerów. Stał się on kulturalnym centrum Bornego Sulinowa. Znajdowało się tam kino, teatr, sala koncertowa oraz dyskoteka. Siedzibę miała tam również lokalna stacja telewizyjna, która emitowała programy nadawane między innymi z Moskwy. Wśród tych wszystkich medialnych uciech, mieściła się tam restauracja.

Budynek w latach swojej świetności gościł głównych dowodzących Układu Warszawskiego. Przyjeżdżali oni na różnego rodzaju oficjalne imprezy.

Dziś Okrąglak jest własnością prywatną. Możemy spotkać tam kilka szczurów oraz powybijane szyby, pełno gruzu oraz zapadający się miejscami dach. Z tyłu budynku znajduje się piękne, chociaż mocno zarośnięte zejście nad Jezioro Pile.

Mam cichą nadzieję, że zostanie on zagospodarowany i odbudowany. A może czeka go taki samo los jaki spotkał Kłomino.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]