Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą, znajduje się miasto Dzierżoniów, a tuż obok Bielawa. Dwa bardzo urokliwe miasteczka, leżące u podnóża Gór Sowich. Zwiedzanie Dzierżoniowa zacząłem w nocy, w deszczu. A celem całej wycieczki było odszukanie napisu na wieży widokowej w Bielawie.

Ratusz Miejski oraz Rynek w Dzierżoniowie posiadają bardzo ładne podświetlenie. O północy na rynku jest pusto i cicho. Krople wody uderzają w obiektyw i przeszkadzają w robieniu zdjęcia. Chwilę później, ktoś prosi mnie o papierosy. Czas poszukać noclegu. Jest już późno.

Spacer po mieście i zwiedzanie zabytków rozpocząłem dopiero następnego dnia. Pierwszym zabytkiem jaki zwiedzam jet kościół poewangelicki (obecnie rzymsko-katolicki pw. NMP Matki Kościoła. W jego okolicy znajdują się mury obronne miasta.

Zostały one zniesione pod koniec XIII w. na polecenie księcia świdnickiego Bolka II. Po wojnie husyckiej dobudowano mury zewnętrzne, tworząc w ten sposób pas zieleni między murami.

Po południu udałem się spacerem w stronę Bielawy. Celem wycieczki była wieża widokowa na Górze Parkowej (455 m n.p.m.), położonej na południe od centrum miasta. Po drodze z Dzierżoniowa do Bielawy, warto wejść na Łysą Górę, z której rozpościera się piękny widok na oba miasta.

Wieża widokowa została zbudowana na zlecenie bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego w miejscowym warsztacie ślusarskim Curta Steuerta i oddana do użytku 20 czerwca 1925 r. Wieża ma wysokość 9 metrów i posiada dwie platformy widokowe. Wieżę nazwano "Wolfgang Turm" (Wieża Wolfganga) - od imienia fundatora.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Szlakiem Orlich Gniazd

Szlakiem Orlich Gniazd

Weekendowa wycieczka po zamkach to dobry sposób na spacer i zwiedzanie. Orle Gniazda to system średniowiecznych zamków oraz warowni, które strzegły granicy Królestwa Polskiego. Zbudowane zostały na trudno dostępnych skałach wapiennych dochodzących do 30 metrów.

Czytaj dalej
Kardamon

Kardamonka, czyli kardamon z cytryną

Zapasy szlachetnego spirytusu są już na wykończeniu. Można by powiedzieć, że to już jego końcówka, którą trzeba dobrze spożytkować. Zatem czemu by nie spróbować kardamonu? To taka fajna i aromatyczna przyprawa. Zalewamy?

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]