Jak smartfon pomaga przy udzielaniu Pierwszej Pomocy?

Do napisania tego poradnika skłonił mnie mój post na Facebooku na temat ostatnio udzielanej pierwszej pomocy. Nieocenionym pomocą okazała się technologia jaką praktycznie każdy z nas ma przy sobie. Smartfon.

Spis treści

Uzupełnij Kartę Medyczną

Jeżeli jesteś posiadaczem telefonów firmy Apple, to posiadasz w nim Kartę Medyczną. Przede wszystkim upewnij się, że będzie ona dostępna na ekranie blokady. Ważne, aby dane w niej były aktualne i prawdziwe!

Ustawienia > Zdrowie > Karta medyczna > Pokazuj przy blokadzie > Włączony

Dzięki temu w przypadku utraty przez Ciebie przytomności, ktoś będzie mógł zerknąć w kartę medyczną i np. skontaktować się z Twoją rodziną lub sprawdzić jakie przyjmujesz leki, na co jesteś chory i przekazać te informacje ratownikom.

Pamiętaj, że ratownicy nie mogą w 100% wierzyć w podane tam dane (np. możesz je mieć nieaktualne), ale zawsze będzie to jakaś wskazówka lub możliwość kontaktu z bliskimi i zweryfikowanie tych informacji.

Inne marki telefonów posiadają podobne aplikacje i ustawienia: Put Emergency Info on Your Phone's Lock Screen.

Czy smartwatch może mi pomóc?

Tak! Nowoczesne smartwatche, zegarki czy opaski posiadają możliwość sprawdzenia tętna czy nawet saturacji krwi. Pamiętaj jednak, że nie są to urządzenia medyczne i mogą nie zawsze pokazywać stan faktyczny. Warto wspierać się nimi, niż bezgranicznie ufać.

Podczas udzielania pierwszej pomocy, założyłem mój zegarek poszkodowanej, by sprawdzać jej tętno wraz z ręczną weryfikacją (tętna i oddechu). Przyznam szczerze, że informacja zwrotna z urządzenia wraz z tym co sam sprawdziłem, była naprawdę budująca. Potem z ratownikiem potwierdziłem odczyty mojego zegarka z ich urządzeniem.

Co więcej, tego typu urządzenia potrafią wykryć upadek i wezwać pomoc. Przy okazji jeden z ratowników napisał tak w social mediach: "Generalnie też lubimy jak noszą właśnie smartwatch lub inne cuda, bo kiedyś jeden dziadek w parku zemdlał to nam wysłało koordynaty (nam w sensie na centrum powiadamiania ratunkowego)"

 

Nie mam smartfona. Co robić?

Nieważne czy posiadasz smartfona czy nie, zapisz w swojej książce adresowej kontakty pod nazwami ICE.

ICE lub I.C.E. (ang. In case of emergency, pol. w nagłym wypadku) to skrót informujący ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku.

Możesz także zapisać na kartce papieru, wizytówce lub specjalnej formatce takie dane kontaktowe. Trzymaj je przy sobie gdzieś np. gdzieś w portfelu.

Jaką aplikację warto jeszcze posiadać?

Jeżeli podczas resuscytacja krążeniowo-oddechowej skorzystasz z pomocy AED (Automatyczny defibrylator zewnętrzny ang. automated external defibrillator AED), to szanse na przeżycie poszkodowanego rosną znacząco.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w połączeniu z defibrylacją w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności może pozwolić na skuteczną reanimację w 49-75% przypadków, a każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 10-12%.

A gdzie szukać takich AED? Zazwyczaj znajdują się one w centrach handlowych, na stacjach kolejowych czy benzynowych. Możesz właśnie także skorzystać z takiej aplikacji jak: Staying Alive. Pokaże Ci ona gdzie najbliżej Ciebie jest właśnie takie urządzenie.

Na forum pomocy Map Google zaproponowałem by oznaczać takie urządzenia specjalnym znacznikiem. Wywiązała się z tego ciekawa dyskusja, do której przeczytania zachęcam.

Jak poprawnie wykonać resuscytację, RKO?

Najlepszej praktyki nauczysz się podczas Pierwszej Pomocy BLS-AED. Możesz także zobaczyć, mój ulubiony, krótki film instruktażowy.

Kurs Pierwszej Pomocy

Polecam skorzystać z wiedzy i doświadczenia Centrum Ratownictwa a na hasło Kamil otrzymasz 10% zniżki na Kurs Pierwszej Pomocy BLS-AED.
 
Na kursie nauczysz się rozpoznawać zatrzymanie oddechu oraz utratę przytomności. Dowiesz się jak rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową, poznasz AED i wiele innych fajnych rozwiązań.
 
Do wyboru jest wiele miast oraz terminów, więc każdy znajdzie coś dla siebie

Newsletter

Zobacz podobne artykuły

Jacht na skale

Awarie IT zdarzają się każdemu

Od paru godzin trwa awaria komunikatora internetowego Slack. Kilka tygodni temu nie można było korzystać z usług firmy Google, a jeszcze wcześniej spora część Internetu nie działała z powodu awarii usług Cloudflare. Czy to możliwe, że usługi w chmurze są niedostępne?

Czytaj dalej
Macierz Eisenhovera

Macierz Eisenhovera, czyli jak zapanować nad priorytetami?

Iść na przerwę a może odpisać na tego maila, czy odebrać telefon od przełożonego? W jakiej kolejności zająć się tymi zadaniami, aby nie utracić nad tym kontroli i nie popaść w bezsilność? Rozwiązaniem tych problemów może być Macierz Eisenhowera (nazywana także Matrycą lub Kwadratem Eisenhowera).

Czytaj dalej

Jak mogę Ci pomóc?

Porozmawiajmy

niezobowiązująco o współpracy

Umów 15 minutową rozmowę

Napisz do mnie

Mój adres email:

hello@kamilporembinski.pl