Jak zarządzać hasłami dobrze i bezpiecznie?

Kont w serwisach internetowych jakie posiadamy, nie da się policzyć na palcach obu dłoni. Za pomocą loginu i hasła dostajemy się do stron rządowych, banków oraz sieci społecznościowych. Jak zapamiętać te wszystkie loginy, hasła i piny? Przecież nie będziemy posiadali jednego hasła do wszystkich serwisów. Prawda?

Spis treści

Czy muszę się o to martwić?

Jeśli posiadasz jedno hasło do wielu serwisów i uważasz, że jest to bezpieczne, możesz mi je wysłać ma maila i sam będę z niego korzystał.

Jeżeli jednak chcesz zmienić ten stan rzeczy, przeczytaj ten post do końca. Wyobraź sobie, że posiadasz jedno hasło do banku, serwisu do przechowywania zdjęć oraz jakiejś gry przez przeglądarkę. A teraz następuje wyciek hasła i loginu, tylko z jednego z tych serwisów. W tym momencie cyberprzestępcy mają dostęp do pozostałych stron. A to już nie jest fajne.

Ale przecież ja nic tam nie mam ważnego. Nic mi nie ukradną.

Takie zdanie często pada, kiedy sugeruję komuś zmianę hasła na trudniejsze. Faktycznie, z Twojej poczty albo strony nic nie ukradną, poza Twoją tożsamością. Z takiego przejętego maila czy bloga, cyberprzestępcy będą mogli rozsyłać SPAM czy wykorzystać Twoją stronę np. do ataków phishing.

Zobacz podobne artykuły

Procedury, check-listy oraz todo-listy
Blog

Jak procedury i checklisty ułatwiają pracę?

Procedury, checklisty oraz spisywanie zadań, towarzyszą mi na każdym kroku: od pracy, hobby przez różne obowiązków. Te trzy niesamowite narzędzia sprawiają, że doba ma więcej godzin, a rzeczy nudne i powtarzalne zaczęły wykonywać automaty, a delegowanie zadań stało się prostsze.

Jacht na skale
MarTech

Awarie IT zdarzają się każdemu

Od paru godzin trwa awaria komunikatora internetowego Slack. Kilka tygodni temu nie można było korzystać z usług firmy Google, a jeszcze wcześniej spora część Internetu nie działała z powodu awarii usług Cloudflare. Czy to możliwe, że usługi w chmurze są niedostępne?

Macierz Eisenhovera
Biznes

Macierz Eisenhovera, czyli jak zapanować nad priorytetami?

Iść na przerwę a może odpisać na tego maila, czy odebrać telefon od przełożonego? W jakiej kolejności zająć się tymi zadaniami, aby nie utracić nad tym kontroli i nie popaść w bezsilność? Rozwiązaniem tych problemów może być Macierz Eisenhowera (nazywana także Matrycą lub Kwadratem Eisenhowera).