The Stig

Kim jest The Stig?

Kim jest Stig? Na pewno jest kierowcą wyścigowym, który testuje różne samochody na torze w brytyjskim programie motoryzacyjnym Top Gear. Zawsze występuje w kasku i jest zamaskowany. Jego tożsamość jak do tej pory nie została ujawniona, a w okół Stiga pojawiło się wiele spekulacji.

Jeśli chodzi o Czarnego Stiga, który występował w pierwszych dwóch seriach programu (2001 - 2003), jest nim Perry McCarthy. Czarny Stig zginął w pierwszym odcinku trzeciej serii Top Gear. W trakcie wykonywania numeru kaskaderskiego na pokładzie lotniskowca HMS "Invincible" wpadł samochodem do wody. Jego numer polegał na rozpędzeniu się Jaguarem XJ-S na pokładzie okrętu. Osiągnął prędkość 109 mph i niestety nie wyhamował. Wpadł do morza a po kierowcy została tylko pływająca czarna rękawica.

Biały Stig, o którym będzie tutaj mowa, pojawił się po raz pierwszy w drugim odcinku trzeciej serii Top Gear wyemitowany w telewizji BBC 2 listopada 2004. Nowy Stig częściej pojawia się w programie. W odcinku specjalnym, poświęconym zimowym igrzyskom olimpijskim, skacze ze skoczni narciarskiej, ściga się po Londynie za pomocą komunikacji miejskiej. Wyczyny Stiga na torze Top Gear można obejrzeć na stronie Top Gear - The Track.


Dunsfold Park, Dunsfold, Cranleigh, Surrey GU6 8TB, Wielka Brytania

Ale kim jest Stig? To pytanie zadaje sobie każdy fan programu. Niektórzy mówią, że jest zaawansowaną pozaziemską formą życia. Inni, że jego ulubionym pokarmem są morsy. Wiemy też, że posiada dwóch kuzynów. Pierwszym z nich jest Gruby Stig z USA, który pojawił się w trzecim odcinku dziewiątej serii (pokazany w BBC 11 lutego 2007). Jak powiedział Jeremy Clarkson: Są tacy, którzy twierdzą, że jest wynikiem nieudanego eksperymentu CIA i że jada wyłącznie ser. Gruby Stig występuje w identycznym kostiumie jak prawdziwy Stig, lecz jest od niego o wiele grubszy.

Stig posiada również kuzyna w Afryce, który ubrany w prześcieradło i profesjonalne buty rajdowe, testuje trzy samochody na torze w Botswanie. Są to Opel Kadett z 1963 należący do Richarda Hammonda, Lancie Betę Coupe z 81 roku, którą wybrał Jeremy Clarkson oraz kultowego Mercedesa 230E z 1985 roku, którym pustynię przemierzał James May. Afrykański kuzyn Stiga pojawia się w czwartym odcinku dziesiątej serii (pokazany w BBC 2 4 listopada 2007). Clarkson określił afrykańskiego kuzyna Stiga słowami: Niektórzy twierdzą, że oglądał "Króla Lwa" 1780 razy, a jego drugim najlepszym przyjacielem jest Bawół.

Niestety tożsamość obecnego Stiga jest nadal nie znana. Kim jest ten kierowca? Osobami podejrzanymi o tę rolą są Damon Hill, Russ Swift, Mark Blundell, Julian Bailey, Ben Collins, Tim Schrick. Z krótkiego wywiadu dla holenderskiej telewizji wynika, że posiada on czysty angielski akcent. Wzrost, czarne włosy sugerują, że jest nim Ben Collins.

The Stig

Jeśli chodzi o Bena Collinsa to był on obecny również podczas słynnego wypadku Richarda Hammonda. W protokole wypadku Collins został opisany jako "kierowca z dużym doświadczeniem," który udzielał rad prezenterowi Top Gear. W jednym z odcinków Jeremy Clarkson żartuje na temat Damona Hilla, że jest on Stigiem. Hill zaprzecza.

Natomiast jeśli chodzi o Tima Schricka to na holenderskiej stronie autoblog.nl można poczytać i obejrzeć spekulacje że Stigiem jest niemiecki kierowca. Natomiast na stronie jalopnik.com, możemy przeczytać i zobaczyć, że Stig oraz Tim Schrick stoją razem na jednym zdjęciu, więc ta teoria wydaje się być obalona. A może Stigów jest dwóch? Przecież Schrick jest ubrany zupełnie jak Stig tylko że nie ma założonego kasku. Wiadomo tylko, że Niektórzy mówią, że automatyczna skrzynia biegów doprowadza go do płaczu, a komary tworzą wokół jego głowy aureole.

Tim Schrick oraz Stig

Jedno jest pewne. Stig jest niesamowitym kierowcą, a jego twarz jest cyfrowa a jego skóra ma fakturę taką jak u delfinów. Pewnie kiedyś nadejdą takie czasy, w których poznamy jego prawdziwe oblicze. Dziś jest on po prostu The Stig!

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Prypeć

Prypeć też nie jest straszna!

Prypeć - opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie przy granicy z Białorusią zwane również Miastem Widmo. Tak mówi Wikipedia. Będąc tam, wcale nie czułem, że to miasto widmo. Już większe dreszcze człowiek przeżywa będąc w Kłominie.

Czytaj dalej
Metro w Londynie

Lądyn! Jest Lądek, Lądek Zdrój, tak...

Pewnego razu, siedząc spokojnie przed komputerem poznałem Kaję. Dziwny zbieg wydarzeń sprawił, że postanowiłem Ją odwiedzić w Sewilli w Hiszpanii. Podróż swoją zaplanowałem tak, żeby zwiedzić Londyn. Miasto, które stało się rajem bogactwa dla Polaków.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]