Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów

Na terenie gminy Kleszczów znajdziemy ogromną dziurę w ziemi, którą jest Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Od 1980 roku, kopalnia bez przerwy wydobywa tony węgla brunatnego, którego odbiorcą jest Elektrownia Bełchatów. Zasoby całego złoża bełchatowskiego (2 mld ton), zgodnie z planem ich zagospodarowania, zostaną wykorzystane do około 2038 roku.

KWB Bełchatów jest największą w Polsce i jedną z największych kopalń odkrywkowych w Europie. Teren kopalni można obserwować z trzech punktów widokowych. Pierwszy z nich znajduje się w Kleszczowie, drugi w Żłobnicy a trzeci na Górze Kamieńsk. Niestety z powodu ogromnego lasu na szczycie góry, kopalnia jest praktycznie niewidoczna.

Kopalnia równie ciekawie wygląda w nocy. Polecam oglądać ją z punktu widokowego w Kleszczowie, skąd najlepiej widoczna jest sama elektrownia. Przy odrobinie szczęścia może nam się udać zaobserwować pracujące wielkie koparki, które są bardzo ładnie podświetlane.

Dość niedaleko kopalni można obejrzeć Łosia z lasu.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

KWB Bełchatów

KWB Bełchatów

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów to największa odkrywkowa kopalnia w Polsce i jedna z największych w Europie. Obecnie w KWB Bełchatów wydobywa się rocznie około 33 mln ton węgla, co stanowi ponad 50% krajowego rocznego wydobycia tego surowca energetycznego.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]