Koparka nakładowa K-46

Koparka nakładowa K-46

Odwiedzając Kopalnię Bełchatów, nie sposób nie zauważyć ogromnych maszyn jakie pracują w wyrobisku. Patrząc na ogrom samej kopalni można poczuć się jak karzeł, a co dopiero kiedy zobaczy się koparki większe od wieżowców oraz taśmociągi, które sięgają aż po horyzont.

Jedną z największych maszyn pracujących jest koparka nakładowa K-46. Waży ona około 5600 ton i mierzy prawie 60 - 80 metrów wysokości (różne modele). Jest to koparka wielonaczyniowa z kołem nadsiębiernym. Charakteryzuje się ona ciągłym procesem kopania, wyposażonej w wiele naczyń kopiących (czerpaki lub skrobaki) umieszczonych w równych odstępach na łańcuchu lub kole.

Koparka zajmuje się zdejmowanie nakładu ziemi, aby dostać się do złoża węgla brunatnego. Koparki, które pracują w kopalni zostały wyprodukowane w latach 70. i 80. Niektóre z nich pracują już ponad 35 lat, a według mechaników i inżynierów mogą przepracować jeszcze drugie tyle.

Urządzenia te poruszają się bardzo wolno. Pokonanie 6 kilometrów zajmuje im około tygodnia, a przejeżdżając przez ulicę asfaltową, należy usypać przejazd z piachu, aby nie poniszczyć drogi. Jedna koparka zasilana jest napięciem 30 000 V.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]