Osadnik Gajówka, czyli Lazurowe Jezioro

Osadnik Gajówka, czyli Lazurowe Jezioro

Jednym z fajniejszych zbiorników wodnych o cudownych kolorach wody jest Zakrzówek. Drugim takim kolorowym zbiornikiem jaki ja znam jest Osadnik Gajówka na terenie gminy Przykona. Zwane przez

Zbiornik powstał poprzez zalanie wodą dawnego wyrobiska Kopalni węgla brunatnego Adamów S.A i do dziś wykorzystywany jest jako składowisko popiołów oraz żużli. Wysoka zawartość węglanu wapnia w pulpie sprawia, że woda barwi się na przepiękny lazurowy kolor.

Woda w zbiorniku ma silne zasadowy odczyn (pH około 12), dlatego kąpanie się w wodzie jest zabronione. Sam teren wokół jest bardzo niebezpieczny, grząski i niestabilny. Bardzo łatwo zapaść się w bagnie lub dosłownie tam ugrząźć.

W północnej części akwenu utworzono punkt widokowy (115 m n.p.m.), który zapewnie maożliwość oglądania panoramy całego Lazurowego Jeziora. Gorąca polecam się tam wybrać.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą, znajduje się miasto Dzierżoniów, a tuż obok Bielawa. Dwa bardzo urokliwe miasteczka, leżące u podnóża Gór Sowich. Zwiedzanie Dzierżoniowa zacząłem w nocy, w deszczu. A celem całej wycieczki było odszukanie napisu na wieży widokowej w Bielawie.

Czytaj dalej
Kardamon

Kardamonka, czyli kardamon z cytryną

Zapasy szlachetnego spirytusu są już na wykończeniu. Można by powiedzieć, że to już jego końcówka, którą trzeba dobrze spożytkować. Zatem czemu by nie spróbować kardamonu? To taka fajna i aromatyczna przyprawa. Zalewamy?

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]