Park narodowy Kornati

Park narodowy Kornati

Kolejnym po Parku Narodowym Krka był Park Kornati. Archipelag ten składa się z około 147 wysp a jego nazwa pochodzi od jego największej wyspy Kornat nazywanej przez miejscowych Kurnat (stąd również Kurnati).

Park zajmuje powierzchnię około 320 m2 i składa się z wapiennych wysp i wysepek. Nie posiadają one żadnych źródeł ani cieków wodnych, stąd wegetacja na nich jest bardzo rzadka. Pływając w okolicy jachtem należy uważać skaliste rafy i płycizny.

Wyspy są bezludne, przybywają na nie jedynie miłośnicy nurkowania, żeglarstwa i niczym nieskażonej nadmorskiej przyrody oraz ciszy i słońca. Nie ma tu żadnych źródeł słodkiej wody, jedynie w grotach i zagłębieniach skalnych czasami zatrzymuje się deszczówka.

Wody na terenie parku są bardzo czyste i można z powierzchni jachtu oglądać świat podwodny. Możemy spotkać tutaj ośmiornice, kalmary, mątwy oraz langusty. Występuje tutaj również wiele rodzajów gąbek, stawonogów i parzydełkowców. Pojawiają się również i delfiny wśród ogromnej liczby ryb.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Wracając z rejsu po Adriatyku, nasza załoga pojechała do Parku Narodowego Jezior Plitwickich. W zeszłym roku zwiedzałem Park Narodowy Krka, który jest podobny do Jezior Plitwickich. Największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Szlaki w parku są bardzo dobrze oznaczone i skomunikowane.

Czytaj dalej
Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Kolejnym portem do jakiego zawinęła "Mana" był Skradin. Jest to malutkie miasteczko położone nad rzeką Krka. Największą atrakcją w okolicy są wodospady na rzece, położone w Parku Narodowym Krka. Największy z wodospadów to Skradinski Buk.

Czytaj dalej
Koparka nakładowa K-46

Koparka nakładowa K-46

Odwiedzając Kopalnię Bełchatów, nie sposób nie zauważyć ogromnych maszyn jakie pracują w wyrobisku. Patrząc na ogrom samej kopalni można poczuć się jak karzeł, a co dopiero kiedy zobaczy się koparki większe od wieżowców oraz taśmociągi, które sięgają aż po horyzont.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]