Posted at high sea, czyli jak wysłać list z jachtu

Posted at high sea, czyli jak wysłać list z jachtu

Zapewne słyszałeś, że można wysłać pocztówkę ze statku bez znaczka pocztowego lub ze znaczkiem swojego kraju. Jeżeli nie, to poznaj poprawne metody wysyłania High Sea Mail.

Mimo, że kartek pocztowych wysyła się coraz mniej, duża liczba znajomych, która ze mną pływa, pyta o to jak wysłać pocztówkę z zagranicznego rejsu oklejoną znaczkami pocztowymi naszego kraju. A czy da się wysłać bez znaczka i dojdzie? Owszem, da się.

W 1897 roku, po raz pierwszy użyto określenia pisanego odręcznie - Paquebot, do oznaczenia listu nadanego z pokładu statku płynącego na pełnym morzu. Światowy Związek Pocztowy (ang. Universal Postal Union, UPU) uzgodnił prawo do opłacania przesyłek listowych, znaczkami kraju, pod którego banderą pływał dany statek. Warunkiem było jednak nadanie takiego listu na otwartym morzu, na wodach międzynarodowych.

Początkowo pisane odręcznie Paquebot, zamieniło się w prostokątne lub okrągłe stemple, odciskane na pokładzie statku przez urzędnika pocztowego lub wyznaczonego do tej służby oficera pokładowego. Ponieważ nie określono dokładnie jak takie oznaczenie ma wyglądać, a używano ich na całym świecie pojawiło się wiele wariacji na ten temat:

 • Packet Boat
 • Ship Mail
 • Loose Ship Letters
 • Paketboot
 • Schiffsbrief
 • Paquete
 • Paquetboat
 • Posted at the high seas
 • Posted at high seas
 • Posted on the sea
 • Posted at sea

Więcej takich oznaczeń oraz skanów takich listów można poszukać na stronie paquebot.info.

Dziś, kiedy mamy dostęp do Internetu, a ceny znaczków pocztowych nie odbiegają od siebie znacząco w wielu krajach, tego typu stemplowanie ma jedynie charakter podtrzymania dawnej tradycji. Urzędy pocztowe w krajach nadmorskich, bardzo często honorują tak nadawane listy.

Jak trafił do nas ten zwyczaj? W czasie kiedy panował u nas PRL, średnie wynagrodzenie wynosiło 20-30 dolarów. Koszt znaczka pocztowego, zwłaszcza za granicą był bardzo drogi. Dlatego z wielką ochotą sięgaliśmy po dawne przepisy, które umożliwiały nam komunikowanie się za pomocą listów.

Warto jest jeszcze zerknąć co mówi nam na ten temat prawo, czyli: Regulamin Porozumienia dotyczącego pocztowych usług płatniczych, Regulamin poczty listowej i Regulamin dotyczący paczek pocztowych, sporządzone w Bernie dnia 11 listopada 2008 r.

Jak prawidłowo wysłać pocztówkę High Sea Mail?

 1. Po zacumowaniu w porcie, udaj się do urzędu pocztowego danego kraju,
 2. Kup pocztówkę oraz znaczki pocztowe danego kraju i nie bądź #cebula,
 3. Wypełnij pocztówkę i wrzuć do skrzynki nadawczej.

Dzisiaj ceny znaczków pocztowych, zwłaszcza na terenie Unii Europejskiej nie odbiegają znacząco od siebie. Dla podtrzymania tradycji, oznacz taki list stemplem obok prawidłowo naklejonych znaczków pocztowych, które kupiłeś.

Oczywiście jeżeli nie nakleisz znaczku pocztowego lub nakleisz nasz znaczek pocztowy, taka pocztówka w większości przypadków i tak dojdzie do adresata, a to tylko dzięki uprzejmości urzędów pocztowych. Ale czy dla tych paru złotych, warto wychodzić na cebulaka?

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą, znajduje się miasto Dzierżoniów, a tuż obok Bielawa. Dwa bardzo urokliwe miasteczka, leżące u podnóża Gór Sowich. Zwiedzanie Dzierżoniowa zacząłem w nocy, w deszczu. A celem całej wycieczki było odszukanie napisu na wieży widokowej w Bielawie.

Czytaj dalej
Kardamon

Kardamonka, czyli kardamon z cytryną

Zapasy szlachetnego spirytusu są już na wykończeniu. Można by powiedzieć, że to już jego końcówka, którą trzeba dobrze spożytkować. Zatem czemu by nie spróbować kardamonu? To taka fajna i aromatyczna przyprawa. Zalewamy?

Czytaj dalej
Spała rowerem, czyli lasy, zamek i bunkier

Spała rowerem, czyli lasy, zamek i bunkier

Większość spontanicznych wyjazdów kończyła się sukcesem. Punktem startu była Spała, a celem był bunkier kolejowy w Konewce. Wraz z bunkrem w Jeleniu tworzą Stanowiska Dowodzenia "Anlage Mitte". Niestety w tym okresie kompleks jest nieczynny i obraliśmy inny kierunek. Dowolny...

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]