"Rejs na piwko" Kłajpeda 2015

"Rejs na piwko" Kłajpeda 2015

Ostatnim moim morskim rejsem był Zlot "Próchno i Rdza". Już wtedy postanowiliśmy, że po nowym roku popłyniemy gdzieś razem. Celem była Kłajpeda, miasto położone na wybrzeżu Morza Bałtyckie, w zachodniej części Litwy.

Razem godz.Żagle godz.Silnik godz.Postój godz.przebyto Mm
109451945297

Rejs rozpoczął się z portu Górki Zachodnie w Gdańsku na jachcie s/y Mestwin. Jest to drugi z jachtów typu J-80 jaki został zbudowany przez Stocznię Gdańską na rejs do archipelagu Svalbard (rok 1970). Bliźniaczą jednostką Freya pływałem na Próchnie i Rdza.

Konstrukcja z roku 1967 o długości 13,55 metrów dzielne przedzierała się przez fale Zatoki Gdańskiej, by po paru godzinach wypłynąć na Morze Bałtyckie. Mestwin z postawionymi trzema żaglami (Genua, Grot, Bezan) mknął około 6 węzłów. Później wiatry zmusiły nas do założenia drugiego refu na grocie i postawienia foka marszowego.

Już po około 27 godzinach rejsu naszym oczom ukazało się wybrzeże Litwy. Nad horyzontem piętrzyły się wieżowce oraz żurawie z portu w Kłajpedzie. Ostatnie mile pokonaliśmy na silniku Volvo Penta MD3B. Miłą niespodzianką było spotkać polskie żaglowce w porcie, które przypłynęły tutaj w ramach Tall Ships Regatta 2015.

W porcie udało nam się zwiedzić jednostki Kapitan Borchardt oraz Dar Młodzieży. Obra statki robiły na nas ogromne wrażenie. Ilość masztów, ożaglowanie oraz setki lin ciągnęło się po pokładach.

Rejs powrotny rozpoczął się piątkowym popołudniem. Zapowiadane było pogorszenie pogody oraz burze na morzu. Z wcześniej zrefowanymi żaglami ruszyliśmy w stronę portu na Helu. Patrząc na zmieniającą się pogodę, przygotowywaliśmy się na opady deszczu oraz silny wiatr. Na horyzoncie widać już było strugi deszczu.

Późnym wieczorem Mestwin dopłynął na Hel. Część załogi ruszyła do domu, a reszta ekipy dnia następnego pożeglowała do Górek Zachodnich, aby oddać jacht.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Jesień Linuksowa

Jesień Linuksowa 2015

Jesień Linuksowa to spotkanie towarzysko-naukowe skupiające miłośników Wolnego Oprogramowania i GNU/Linuksa, organizowane przez zarząd stowarzyszenia Polska Grupa Użytkowników Linuxa (PLUG).

Czytaj dalej
Open Source Summit Poland 2015

Open Source Summit Poland 2015

Konferencja Open Source Summit Poland 2015 jest pierwszą edycją tego wydarzenia. Społeczność open source stale się rozwija i rośnie w siłę, dlatego organizatorzy wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom branży otwartego oprogramowania w Polsce organizując ogólnokrajowe wydarzenie. Szczegółowa agenda…

Czytaj dalej
Zimowisko Linuksowe 2015

Zimowisko Linuksowe 2015

Spotkanie dla wszystkich Jeśli zainteresowanych Linuksem, chcących skorzystać z wiedzy innych lub podzielić się swoim doświadczeniem. Tematyka jest bardzo szeroka: od sprzętu, poprzez systemy operacyjne, administrację, bezpieczeństwo czy programowanie.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]