Spała rowerem, czyli lasy, zamek i bunkier

Spała rowerem, czyli lasy, zamek i bunkier

Większość spontanicznych wyjazdów kończyła się sukcesem. Punktem startu była Spała, a celem był bunkier kolejowy w Konewce. Wraz z bunkrem w Jeleniu tworzą Stanowiska Dowodzenia "Anlage Mitte". Niestety w tym okresie kompleks jest nieczynny i obraliśmy inny kierunek. Dowolny...

Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu

Gotycki zamek zbudowany na planie prostokąta jest otoczony fosą, do której wpływa woda z rzeki Pilicy. Ruiny zostały odbudowane i udostępnione dla ruchu turystycznego w dniu 15 czerwca 2013 roku. W środku znajduje się obecnie muzeum, wystawy, sala koncertowa oraz serwerownia i windy.

Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu

Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu

W okolicy zamku możemy spotkać konie, kozy oraz kuce. Chętnie pozują do zdjęcia.

Głowa konia

Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Z baszty na zamku widać na wzniesieniu Kościół św. Idziego w Inowłodzu, który zbudowano w 1082 roku. Wielokrotnie niszczony i okradany oraz zamieniony na magazyn zbożowy, został ostatecznie zrekonstruowany przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Kościół został przebudowany na reprezentacyjną świątynię przy rezydencji prezydenta w Spale.

Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Grota św. Huberta w Spale

Wracając do Łodzi z Inowłodza możemy po drodze odwiedzić grotę świętego Huberta. Jest to monument ułożony z głazów. Znajdziemy na nich inicjały cara Aleksandra III z datą 1894.IX.14. Kamienie upamiętniają rzekomo łowy z udziałem cara Aleksandra II.

Grota św. Huberta. Spała.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Zamek Besiekiery

Niedaleko Łęczycy znajduje się mała wieś - Besiekiery. Wioska ta słynie z ruin późnogotyckiego zamku. Zamek podobno zamieszkuje diabeł Boruta, który wygrał budowlę w zakładzie z pewnym rycerzem.

Czytaj dalej
Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Dzierżoniów i Bielawa, czyli Gwiazdkowy szlak

Położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą, znajduje się miasto Dzierżoniów, a tuż obok Bielawa. Dwa bardzo urokliwe miasteczka, leżące u podnóża Gór Sowich. Zwiedzanie Dzierżoniowa zacząłem w nocy, w deszczu. A celem całej wycieczki było odszukanie napisu na wieży widokowej w Bielawie.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]