Szlakiem Orlich Gniazd

Szlakiem Orlich Gniazd

Weekendowa wycieczka po zamkach to dobry sposób na spacer i zwiedzanie. Orle Gniazda to system średniowiecznych zamków oraz warowni, które strzegły granicy Królestwa Polskiego. Zbudowane zostały na trudno dostępnych skałach wapiennych dochodzących do 30 metrów.

Szlakiem Orlich Gniazd to długa trasa wiodąca pomiędzy Krakowem a Częstochową. Po drodze możemy spotkać wiele zamków i warowni. Ja zwiedziłem Zamek Olsztyn, Zamek Ostrężnik, Zamek w Mirowie oraz Bobolicach.

Zamek Olsztyn

Oddalony jest od Częstochowy o jakieś 16 km, widoczny jest już z trasy. Zamek Olsztyn zbudowano na wzniesieniu, skąd widać ciekawą panoramę okolicy w tym Jasną Górę. Bilet wstępu na ruiny to 5 zł za osobę. Do zwiedzania mamy ruiny, taras widokowy oraz pozostałości murów.

Zamek Ostrężnik

Kolejnym punktem na trasie wycieczki był Zamek Ostrężnik. W rezerwacie "Ostrężnik" w środku bukowego lasu można doszukać się ruin zamku. Na wysokiej wapiennej skale widać pozostałości baszty oraz murów.

Skały pod zamkiem są idealne do wspinaczki. U podnóża znajdują się również jaskinie.

Zamek w Mirowie

Zamek w Mirowie oraz w Bobolicach to chyba jedne z bardziej znanych zamków. Krąży o nich wiele legend. Jedna z nich opowiada o braciach Bobolu oraz Mirze, którzy zbudowali pomiędzy zamkami podziemny tunel.

Zamek w Bobolicach

W odległości około 1,5 km od Zamku w Mirowie znajduje się Zamek w Bobolicach. Zwiedzanie jego jest płatne, natomiast wnętrza robią ogromne wrażenie. W środku znajduje się restauracja oraz hotel.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]