Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 1)

Wybierając się na Islandię warto się wcześniej przygotować i zaplanować rzeczy jakie warto zwiedzić. W 7 dni da się objechać całą wyspę i zobaczyć naprawdę dużo.

O tym co warto zobaczyć na Islandii opiszę w 3 częściach. Pierwsza z nich skupi się na tak zwanym Złotym Kręgu oraz kawałku południowej Islandii.

Warto wcześniej zaplanować mniej więcej jakie rzeczy chce się obejrzeć, aby mieć pogląd gdzie one znajdują się na wyspie i jak tam dotrzeć.

Geotermalne SPA - Blue Lagoon

Lądując w Reykjavíku albo Keflavík warto wybrać się do Blue Lagoon (Bláa Lónið). Jest to geotermalne SPA, które oferuje kąpiele w gorącej wodzie bogatej w minerały. Całodzienne karnety zaczynają się w okolicy 35 - 45 Euro.

Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Islandii, a do tego położona bardzo blisko dwóch lotnisk, więc spotkamy tam cały czas tłumy ludzi. Należy ze sobą zabrać stój kąpielowy, klapki oraz ręcznik. W droższych pakietach otrzymamy ręczniki, szlafroki a nawet drinki.

Geysir oraz Gullfoss

Islandzki gejzer - Geysir położony jest również dość blisko Reykjavíku. Od nazwy miasta pochodzi miano nadane tego typu źródłom geotermalnym na całym świecie - gejzer. Gejzer Strokkur jest czynnym gejzerem i wyrzuca wodę regularnie co około 10 minut na wysokość 35 metrów.

Miejsce to również jest bardzo mocno oblegane przez turystów. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i zobaczyć jak gejzer wyrzuca w powietrze gorącą wodę. Niesamowity jest efekt, zwłaszcza kiedy na zewnątrz jest bardzo zimno. W okolicy znajduje się również wodospad Gullfoss.

Leżący na rzece Hvítá wodospad, składa się z dwóch kaskad. Pierwsza z nich mierzy wysokość 11 metrów, a druga 21. W ciągu sekundy przepływa przez wodospad około 400 metrów sześciennych wody. Wokół znajduje się park narodowy, a przy samym wodospadzie zbudowany punkty widokowe oraz hotele.

Początkowo wodospad Gullfoss miał zostać przekształcony w hydroelektrownię. Obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Islandii.

Jadąc na wschód Islandii

Kierując się w stronę Vík drogą krajową numer 1. Będziemy poruszać się nią praktycznie do samego końca podróży. Po drodze mijamy niesamowite widoki. Ogromne góry, wulkany i skałę wulkaniczną pokrytą bardzo grubym mchem. Warto zjechać na chwilkę na pobocze i przejść się po tym mchu. Robi on niesamowite wrażenie.

Seljalandsfoss oraz Skógafoss

Po drodze mijamy kilka wodospadów. Pierwszy z nich jaki napotkamy to Seljalandsfoss. Wspina się on na wysokość 60 metrów. Zbudowano przy nim stalowe schody, po których możemy wspiąć się wysoko i stanąć za wodospadem.

Jadąc dalej w kierunku Vík warto zatrzymać się przy kolejnym wodospadzie jakim jest Skógafoss. Widok na masy wody spadające ze skał robią niesamowite wrażenie. Wysoki na 60 metrów i szeroki na 25 metrów jest jednym z większych wodospadów na Islandii.

Ilość wody jaka jest rozrzucana przez wodospad, sprawia że widzimy dwie lub jedną tęczę jaka formuje się na kropelkach wody. Dla turystów zbudowano również schody, które prowadzą na sam szczyt wodospadu. Warto się wspiąć i zobaczyć wybrzeże z góry.

Pomiędzy wodospadami Seljalandsfoss oraz Skógafoss warto zatrzymać się u stóp słynnego wulkanu Eyjafjallajökull. Wybuchł on w roku 2010 i spowodował paraliż lotniczy w Europie. Warto odwiedzić Eyjafjallajökull Visitor Centre. Za kilka euro będziemy mogli zobaczyć projekcję filmu, który pokazuje życie ludzie mieszkających u stóp wulkanu.

Film pokaże nam co się działo z mieszkańcami farmy przed, w trakcie i po wybuchu wulkanu. Ujęcia pokazane na projekcji robią naprawdę niesamowite wrażenie.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 5)

Wycieczka po Islandii dobiega końca. Z miasta Akureyri kierujemy się już w kierunku zachodnim. Objeżdżając długie i przepiękne fiordy trafiamy do miasteczka fok - Hvammstangi. Znajduje się tam Selasetrid Icelandic Seal Centre, skąd odpływają wycieczki na oglądanie fok.

Czytaj dalej
Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 4)

Północną Islandię można nazwać mrocznym krańcem Europy. Wulkaniczne jeziora, jaskinie powstałe w zastygłej lawie oraz kratery to jedne z nielicznych atrakcji jakie czekają nas na północy. Jednym z ważniejszych miejsc jakie warto zobaczyć jest jezioro Mývatn.

Czytaj dalej
Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 3)

Zmierzając na północ a potem na zachód trafimy na kolejne wodospady, gorące źródła i wulkany. Podróż po Islandii nadal trwa. Z drogi nr. 939 wracamy na "Jedynkę" i jedziemy w kierunku Akureyri.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]