Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 3)

Zmierzając na północ a potem na zachód trafimy na kolejne wodospady, gorące źródła i wulkany. Podróż po Islandii nadal trwa. Z drogi nr. 939 wracamy na "Jedynkę" i jedziemy w kierunku Akureyri.

Droga numer 1 prowadzi nas przez bezdroża i skały. Wyludnione pustkowia przypominają troszkę klimat marsjański. Czerwono brunatna skała rozpościera się aż po horyzont. Co jakiś czas można spotkać punkt widokowy, który ukazuje ogrom tych zapomnianych przez człowieka terenów.

Wszędzie znajduje się pełno porozrzucanych kamieni powulkanicznych oraz różnego rodzaju skał.

Wodospady Dettifoss, Selfoss i Hafragilsfoss

Dettifoss jest najpotężniejszym wodospadem w Islandii poprzez kombinację objętości przepływu wody, szerokości i wysokości. Szeroki na 100 metrów i wysoki na 45 metrów wodospad robi ogromne wrażenie. W ciągu sekundy przepływa przez niego około 190 m3 wody, która wpada z wielkim hukiem do kanionu. Kolor wody jest szarawy, gdyż niesie ona ze sobą ogromne ilości żwiru i piasku.

Wodospad Selfoss znajduje się kilometr powyżej wodospadu Dettifoss. Można dostać się do niego, spacerując w górę rzeki Jökulsá á Fjöllum (isl. "Rzeka Lodowcowa z Gór"). Natomiast dwa kilometry poniżej Dettifoss spotkamy wodospad Hafragilsfoss.

Wulkan Krafla oraz obszar geotermalny Hverir

W drodze do jeziora komarów - Mývatn, natkniemy się na obszar geotermalny Hverir. Ziemia, piach oraz góry w okolicy pokryte są żółto-niebieskim osadem, a w powietrzu czuć zapach siarki. Z ziemi ulatnia się para pod wysokim ciśnieniem. Pełno wkoło jest kopców i głazów pokrytych siarką.

Kierując się na północ wzdłuż utwardzonej drogi dojedziemy do wulkanu Krafla. Jest to czynny wulkan, który wybuchł ostatnio w 1984 roku. U podnóża wulkanu zbudowano geotermalną elektrownię, w której pracuje około 15 ludzi. Wykonano ponad 30 odwiertów, z czego obecnie wykorzystywanych jest 15.

W okolicy możemy zobaczyć jezioro wulkaniczne, które powstało w kraterze po wulkanie. Kierując się dalej trafimy na starą zastygłą i popękaną lawę aż w końcu trafimy do wulkanu Krafla. W powietrzu unosi się zapach siarki, a skały i kamienie są bardzo ciepłe.

Wracając z wulkanu oraz Hverir warto skorzystać ze specjalnych szczotek do czyszczenia butów, gdyż będą one ubłocone i obklejone gliną, którą jest bardzo ciężko usunąć. Kiedy glina zaschnie, warto buty wyczyścić właśnie takimi szczotkami.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 5)

Wycieczka po Islandii dobiega końca. Z miasta Akureyri kierujemy się już w kierunku zachodnim. Objeżdżając długie i przepiękne fiordy trafiamy do miasteczka fok - Hvammstangi. Znajduje się tam Selasetrid Icelandic Seal Centre, skąd odpływają wycieczki na oglądanie fok.

Czytaj dalej
Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 4)

Północną Islandię można nazwać mrocznym krańcem Europy. Wulkaniczne jeziora, jaskinie powstałe w zastygłej lawie oraz kratery to jedne z nielicznych atrakcji jakie czekają nas na północy. Jednym z ważniejszych miejsc jakie warto zobaczyć jest jezioro Mývatn.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]