Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 5)

Wycieczka po Islandii dobiega końca. Z miasta Akureyri kierujemy się już w kierunku zachodnim. Objeżdżając długie i przepiękne fiordy trafiamy do miasteczka fok - Hvammstangi. Znajduje się tam Selasetrid Icelandic Seal Centre, skąd odpływają wycieczki na oglądanie fok.

Dalej droga prowadzi do małej miejscowości Ólafsvík. Jest to małe miasteczko, w którym mieszka około 1000 osób. Większość z nich trudni się rybołówstwom. Napotkamy tam typowe rybackie chatki oraz sporo łodzi i sprzętu wędkarskiego.

Celem podróży jest latarnia morska Skalanagi, do której prowadzi droga szutrowa Útnesvegur. Wiedzie ona wzdłuż klifu poprzez skałę wulkaniczną. Jedziemy wzdłuż islandzkiej zatoki Breiðafjörður. Półwysep Snaefellsnes , na którym się znajdujemy nazywany jest niekiedy "Islandią w miniaturze", ponieważ znaleźć tu można wiele typowych dla tego kraju krajobrazów.

W okolicy widzimy wulkan Snæfellsjökull, na którego szczycie znajduje się lodowiec. Juliusz Verne umieścił tu akcję swojej książki: Podróż do wnętrza Ziemi. W końcu dojeżdżamy na sam koniec półwyspu i widzimy ogromne klify, o które rozbijają się fale oceanu.

Na samym końcu klifów stoi latarnia morska o wysokości 10 metrów zbudowana z żelaznych dźwigarów. Powstała ona w 1914 roku. Dawała ona światło za pomocą gazowych lamp. Została ona odbudowana w 1931 roku i obecnie zasilania jest energią słoneczną.

Dalej droga prowadzi w kierunku Arkanes i tunelem pod fiordem aż do Reykjaviku, który można zwiedzić dosłownie w parę godzin.

Newsletter

Dołącz do dyskusji

Zobacz podobne wpisy

Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 4)

Północną Islandię można nazwać mrocznym krańcem Europy. Wulkaniczne jeziora, jaskinie powstałe w zastygłej lawie oraz kratery to jedne z nielicznych atrakcji jakie czekają nas na północy. Jednym z ważniejszych miejsc jakie warto zobaczyć jest jezioro Mývatn.

Czytaj dalej
Warto zobaczyć na Islandii

Warto zobaczyć na Islandii (cz. 3)

Zmierzając na północ a potem na zachód trafimy na kolejne wodospady, gorące źródła i wulkany. Podróż po Islandii nadal trwa. Z drogi nr. 939 wracamy na "Jedynkę" i jedziemy w kierunku Akureyri.

Czytaj dalej

Skontaktuj się ze mną

Chcesz ze mną porozmawiać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonię:

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]