4 sposoby, aby namierzyć lokalizację swojego dziecka
Kiedy robi się cieplej, chętniej przebywamy na świeżym powietrzu oraz częściej wyganiamy nasze dzieci na zewnątrz. W przedszkolach i szkołach organizowane są wycieczki i zielone szkoły. Duże grono rodziców chciałoby znać lokalizację swojej pociechy zwłaszcza po takich wydarzeniach jakie miały miejsce w Andrychowie w listopadzie 2023 roku.
Na szczęście istnieje wiele sposobów na zlokalizowanie dziecka i postaram się je przedstawić, poruszając oczywiście kwestie bezpieczeństwa.
Spis treści
Lokalizowanie przez telefon komórkowy - smartphone
Najprostszym rozwiązaniem jakie przychodzi na myśl to telefon, zwłaszcza jeżeli myślimy o starszych dzieciach, które już go posiadają. Rozwiązania te działają na praktycznie dowolnym smartphonie, ale wcześniej trzeba go odpowiednio ustawić.
Telefon również powinien posiadać włączone dane komórkowe. Warto także poinformować dziecko o takich ustawieniach, żeby ich przypadkowo lub specjalnie nie wyłączyło.
iPhone
Na iPhonach mamy dwa rozwiązania do wyboru. Oba działają na podobnej zasadzie, wymagają włączenia dostępu do lokalizacji oraz dostępu do internetu np. poprzez dane komórkowe.
Aplikacja Znajdź (ang. Find My iPhone)
- Na telefonie dziecka uruchom aplikację Znajdź
- Udostępnij lokalizację na stałe dodając siebie w aplikacji Znajdź
Pełną instrukcję znajdziesz na oficjalnej stronie Apple w artykule Znajdowanie osób i udostępnianie swojego położenia w aplikacji Znajdź.
Aplikacja Google Maps
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji Google Maps, która również umożliwia udostępnianie lokalizacji. Analogicznie jak w poprzednim przypadku telefon powinien mieć stały dostęp do internetu.
- Na telefonie uruchom aplikację Google Maps
- Kliknij w ikonkę profilową swojego dziecka
- Następnie wybierz opcję Udostępnianie lokalizacji
- Kliknij Nowe udostępnienie
- Wybierz lub dodaj siebie a następnie ustaw Dopóki nie wyłączysz
Android
Rozwiązania oparte o system Android również mogą wykorzystać aplikację Google Maps, dokładnie tak samo jak wyżej opisana opcja dla iPhone.
Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z Google Family Link (odpowiednikiem na iPhone może być Czas przed ekranem (ang. Screen Time)). Instrukcję przygotowało Google w artykule Znajdowanie lokalizacji dziecka i zarządzanie nią.
Lokalizowanie przez dziecięcy zegarek - smartwatch
Rozwiązaniem dla młodszych pociech, które nie posiadają jeszcze telefonów dobrym rozwiązaniem są specjalne zegarki, które posiadają możliwość lokalizowania urządzenia. Są one bardzo fajnym rozwiązaniem z wielu powodów:
- w większości przypadków taki zegarek znajduje się zawsze przy dziecku;
- czas pracy na baterii jest zwykle dłuższy;
- posiadają możliwość awaryjnego kontaktu głosowego;
- mniej angażują dzieci w patrzenie się na nie niż smartphone;
- są po prostu wygodniejsze niż telefon zostawiony w plecaku.
Tanie dziecięce smartwatche
Na rynku dostępna jest ogromna liczba urządzeń tego typu. Są dedykowane dla dzieci oraz osób starszych. Te pierwsze są kolorowe, posiadają wbudowane gry i inne ciekawe rozwiązania. Kuszą również swoją niską ceną.
Niestety wraz z niską ceną idzie słaba jakość tych rozwiązań mimo ogromnej listy funkcji jakie one posiadają. Niestety może się okazać, że w najbardziej kluczowym momencie, kiedy zgubi nam się dziecko po prostu zawiodą. Przez ostatnie 2 - 3 lata przyglądałem się rozwiązaniom jakie posiadają moi znajomi - rodzicie małych dzieci. Tego typu urządzenia nie dawały radę z lokalizacją dziecka w piaskownicy i pokazywały współrzędne innego osiedla.
Drugą ogromną wadą był bardzo krótki czas pracy na baterii. Niektóre z tych urządzeń działają aż do 3 godzin. Przetestowałem ze znajomymi kilka takich urządzeń i były to najgorsze wybory.
Kolejnym dużym problemem tanich, chińskich zegarków jest bezpieczeństwo a mianowicie jego brak. W wielu tego typu urządzeniach (MiSafes, SMA-M2) oraz połączonych z nimi usługami, ujawniono wiele luk bezpieczeństwa polegających na: możliwości podsłuchiwania dowolnego dziecka, zobaczenie jego lokalizacji, zdjęcia ustawionego w systemie, numer telefonu przypisany do zegarka jak i numer rodzica itp.
Apple Watch
Rozwiązaniem, które moim zdaniem się sprawdzi zdecydowanie lepiej będzie zakup urządzenia Apple Watch SE GPS + Cellular 40 mm. Tak, jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie, do którego musimy dokupić "kartę" eSIM. Natomiast czas pracy na baterii oraz funkcje jakie daje takie urządzenie, kładzie na łopatki inne rozwiązania.
Czas pracy na baterii to około 2-3 dni oraz bardzo szybki proces ładowania, bo już w około godzinę można uzyskać 100%. Kolejną ciekawą funkcją jest np. wykrywanie upadku i prosta możliwość połączenia ze służbami ratowniczymi. Możliwość dzwonienia z zegarka, wodoodporność i wiele innych rzeczy sprawiają, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań.
Z racji tego, że jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie, warto zakupić dodatkową obudowę chroniącą taki zegarek.
Lokalizowanie przez tagi np. AirTag
Jedną z ostatnich lub dodatkowych opcji lokalizowania dziecka są tak zwane tagi. Zegarki oraz telefony łatwiej jest zgubić lub ich bateria może się rozładować. Wtedy planem zapasowym może być urządzenie np. Apple AirTag.
Urządzenia działają w oparciu o technologię Bluetooth LE a czas ich pracy na baterii to średnio 1 rok. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wrzucenie takiego taga do plecaka dziecka, czy np. zaszycie ich w kurtce, spodniach albo ulubionej zabawce.
Rozwiązanie to jednak ma swoje wady i nie powinno być wykorzystywane jako podstawowe. Lokalizacja nie zawsze jest bardzo dokładna oraz raportowana na bierząco a to związane jest z mechanizmem ich działania. Lokalizacja tego małego urządzenia jest odczytywana przez inne iPhony, które znajdują się w pobliżu urządzenia (np. ktoś przeszedł obok naszego dziecka z takim telefonem, lub przejechał samochodem). Obce telefony raportują lokalizację "widzianego" w pobliżu taga i wysyłają do chmur Apple, skąd my pobieramy informacje.
Takie rozwiązanie może być świetne jeżeli lokalizujemy klucze, które leżą kilka godzin w parku ale w sytuacji awaryjnej zgubienia dziecka - mogą być same w sobie niewystarczające.
Alternatywą do rozwiązania od Apple mogą być urządzenia Samsung Galaxy SmartTag.
Lokalizowanie przez 112
Jedną z ważniejszych rzeczy jest nauczenie dziecka dzwonienia pod numer alarmowy 112. Technologia może zawieść zwłaszcza kiedy nie ma dostępu to internetu.
Dyspozytor numeru 112 widzi lokalizację telefonu z jakiego dzwoni dziecko nawet jeżeli jego sieć macierzysta nie ma zasięgu. A to wszystko dzięki Platformie Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD). To system wprowadzony w Polsce w grudniu w 2008 r., który zakłada, że wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek udostępniać dane o lokalizacji wybranego aparatu, z którego zostało wykonane połączenie na numer 112 lub inny numer alarmowy.
Dlatego ważne jest, aby dziecko potrafiło zadzwonić na numer alarmowy.
Podsumowanie
Tak jak widzisz jest kilka sposobów lokalizowania dziecka i zgodnie z dobrą praktyką, warto wdrożyć dwa różne rozwiązania, które działają niezależnie np. lokalizowanie telefonu oraz np. AirTag.
Ważnym elementem jest przekazanie również wiedzy jak dzwonić i rozmawiać ze służbami pod numerem 112. Warto również zapoznać się z artykułem: Jak smartfon pomaga przy udzielaniu Pierwszej Pomocy?
W Internecie dostępne jest również wiele innych aplikacji na telefon, które pozwolą na lokalizowanie dziecka, ale nie sposób wszystkich sprawdzić. Te które podałem są bardzo popularnymi programami jak np. Google Maps i są dostępne na praktycznie wszystkich telefonach.