Bellingcat. Ujawniamy prawdę w czasach postprawdy - Higgins Eliot

Bellingcat. Ujawniamy prawdę w czasach postprawdy - Higgins Eliot

Bellingcat: ujawniamy prawdę w czasach postprawdy, to ciekawa pozycja, opowiadająca o człowieku, który wykorzystując metody białego wywiadu (ang. open- source intelligence; OSINT) oraz dziennikarstwa śledczego, rozwiązuję największe zagadki naszych czasów. Przy użyciu komputera, wyszukiwarki Google czy Twittera, niezależny serwis śledczy Bellingcat.com publikuje nazwiska osób odpowiedzialnych za zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą.

Kup mnie i przeczytaj

Chociaż brzmi to niewiarygodnie, to Bellingcat ma na swoim koncie, więcej tego typu historii. Jedną z nich jest podanie nazwisk ośmiu funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zamieszanych w sprawę otrucia Aleksieja Nawalnego. Jak to wszystko jest możliwe, korzystając tylko z laptopa?

Autor opisuje różnego rodzaju narzędzia, które wykorzystują dziennikarze śledczy do zbierania i analizy danych. W książce znajdziemy szczegółowe opisy analizy zdjęć wrzucanych do sieci np. na portale społecznościowe oraz próbę ustalenia ich miejsca zrobienia za pomocą Google Maps lub Google Earth.

Z przypadkowych nagrań, zdjęć, tweetów czy wpisów na forach dyskusyjnych, tworzy się poukładana historia.

Bellingcat walczy z Władimirem Putinem i jemu podobnymi za pomocą komputerów i smartfonów, atakując Kreml zza biurka.

Książkę mogę polecić każdemu kto interesuje się bezpieczeństwem informacji, technikami śledczymi oraz białym wywiadem. Moim zdaniem, książka jest bardzo istotną pozycją i powinna zostać przeczytana, zwłaszcza w czasach fake news. Być może dzięki niej, samemu nauczysz się analizować i składować dane aby odkrywać prawdę.

Dowiesz się także jak działają rosyjskie farmy trolli, które sieją dezinformacje w social mediach, przeinaczają fakty oraz tworzą rzeczywistość opartą o fake news. Do tego dochodzi jeszcze Deepfake.

Natomiast jeżeli nie chcesz czytać książki, możesz obejrzeć holenderski film o takim samym tytule jak książka.

Jak Bellingcat namierzył rosyjski system rakietowy na Ukrainie?

Finding truth in a post-truth world | Elliot Higgins | TEDxAmsterdam

Autor książki Elliot Higgins, pokazuje podczas wystąpienia na TEDxAmsterdam w jaki sposób analizują zdjęcia przy wykorzystaniu dostępnych w internecie narzędzi.

Newsletter

Jak mogę Ci pomóc?

Porozmawiajmy

Umów się ze pomą poprzez:

calendly.com/kporembinski

Napisz do mnie

Mój adres email:

[email protected]